پیوستن بولینگ دانلود سینمای اینترنت

پیوستن: بولینگ دانلود سینمای اینترنت بسکتبال خانه اشرافی خانه لاکچری پارک آبی در خانه

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی وعده آوردن پول نفت سر سفره مردم ترویج مفت‌خوارگی است / فرشاد مومنی

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به بعضی وعده های نامزدها مبنی بر آوردن پول نفت سر سفره مردم تصریح کرد: این تجربه آوردن پول نفت سر سفره‌های مردم، یع

وعده آوردن پول نفت سر سفره مردم ترویج مفت‌خوارگی است / فرشاد مومنی

فرشاد مومنی: وعده آوردن پول نفت سر سفره مردم ترویج مفت خوارگی است

عبارات مهم : ایران

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به بعضی وعده های نامزدها مبنی بر آوردن پول نفت سر سفره مردم تصریح کرد: این تجربه آوردن پول نفت سر سفره های مردم، یعنی اینکه مردم را به مفت خوارگی عادت دهیم. هیچ کشوری در دنیا از طریق ترویج مفت خوارگی پیش نمی رود. هر کس به مردم این وعده را داد که متاسفانه در بین بعضی نامزدها در این خصوص مسابقه هم وجود دارد، اقدام صحیحی نکرده است.

به گزارش ایسنا، فرشاد مومنی در نشست با فعالان اصناف مشهد اظهار کرد: ما با واقعیتی رو به رو هستیم که از وقت شکل گیری تمدن بشری تا امروز عنصر هر لحظه ثابتی بوده و آن این است که راه حل های علمی نسبت به گزینه های رقیب راه حل های کم هزینه تر و پر دستاوردتری بوده هست. هر لحظه در تاریخ هنگامی که پشتیبانی اجتماعی از غیرعلم زیاد از علم بوده، جامعه رو به انحطاط رفته هست. بنابراین ساحت علم ساحت بررسی و دقت نظر و همچنین اعمال احتیاط هاست.

وعده آوردن پول نفت سر سفره مردم ترویج مفت‌خوارگی است / فرشاد مومنی

وی ادامه داد: این یک مبنا و معیار جهت داوری ادعاها و وعده هایی است که داده می شود. اگر کسانی حرف های خیلی گزافی زده اند و ادعاهایی غیرمتعارفی داشته اند، این به معنای آن است که غیرعلم زیاد مد نظر بوده و ایجاد هیجان در اولویت قرار دارد. اگر ما بخواهیم در ساحت علم سخن بگوییم، اهل علم هر لحظه با سلسله ای از شروط سخن می گویند. این امر در همه تئوری های علمی و ساحت های دانش بشری گزاره های تئوریک مشروط است.

مومنی عنوان کرد: بعد کسانی که خیلی محکم سخن می گویند و «اگر» ی را در سخنان خود مطرح نمی کنند، می توان گفت این گزاره های مطرح شده است از سوی آنان نسبتی با اعتبار علمی ندارد. در دولت گذشته یکی از مقامات ادعا کرد در یک دوره یک ساله ۲.۵ میلیون وقت شغلی در کشور می تواند ایجاد کند. در قلمرو علم اقتصاد اشتغال یک متغیر سیستمی است و کالا نبوده که با تخصیص ارز ایجاد شود. باید یک سیستم هماهنگ کار کند تا تقاضا جهت شغل ایجاد شود. تقاضا جهت اشتغال یک تقاضای مشتقه هست، یعنی اگر قوه قضاییه خوب کار نکند و امنیت حقوق مالکیت نباشد، کسی انگیزه ای جهت سرمایه گذاری نخواهد داشت. اگر نظام قانون گذاری کشور به گونه ای باشد که بدون واکنش‌ها مولد به ثروت بتوان رسید، کسی دنبال شغل مولد نخواهد رفت.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به بعضی وعده های نامزدها مبنی بر آوردن پول نفت سر سفره مردم تصریح کرد: این تجربه آوردن پول نفت سر سفره‌های مردم، یع

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: اگر دولت برنامه ای جهت حمایت از تولید نداشته باشد، با توجه به وجود رقبای قدرتمندتر از ما، آن ها می توانند بنگاه های اقتصادی ما را به ورشکستگی برسانند. امروز در وعده های بعضی کاندیداها مشاهده می شود که سخنان خیلی گزافی گفته می شود که نسبتی با شرایط و واقعیت های موجود ندارد. همینکه این افراد شرطی را جهت تحقق وعده های خود مطرح نمی کنند، اثبات می کند این سخنان رجزخوانی هست. اگر قرار باشد ماجرای اشتغال و تولید در کشور عزیزمان ایران ریشه دار شود، نقش قوه قضاییه و قوه مقننه به مراتب از قوه مجریه زیاد است.

وی اضافه کرد: کسی که اینگونه بی محابا ادعاهایی را مطرح می کند، علاوه بر این کار، همه ماجرای اقتصاد کشور را به قوه مجریه نسبت می دهد. اگر ما متوجه می شویم که قدرت نسبی دولت در حیطه اقتصاد قابل مقایسه با سایرین نیست، انصاف ایجاب می کند که انتظارات ما از قوه مجریه واقع بینانه باشد و حداقل این است که انتقادات ما به بخش هایی باشد که به قوای اجرایی کشور مربوط هست. به عنوان نمونه در سال ۱۳۹۴ قیمت نفت نسبت به شهریور سال ۱۳۹۲ حدود ۷۰ دلار در هر بشکه کم کردن داشت. اگر قیمت نفت کم کردن یافت و ما نتوانستیم کاری کنیم، باید توجه کرد که این مساله یک متغیر برون زا بوده و نمی توان کسی را مواخذه کرد.

اندازه جمیعت شاغل کشور در دولت قبل با شعار «دولت یک دست» تقریبا صفر درصد بوده است

وعده آوردن پول نفت سر سفره مردم ترویج مفت‌خوارگی است / فرشاد مومنی

مومنی با بیان اینکه هر کشوری که به سطوحی از عزت و ارتقای جایگاه و کیفیت زندگی رسیده هست، مجموعه اجزای ساختار قدرت در آن جهت تحقق اهداف اقتصادی با یکدیگر همراه بوده اند، گفت: اگر در کشور چنین همراهی نباشد، این اتفاقات رخ نخواهد داد. اقدام شگفت انگیز دولت قبل این بود که شعاری مبنی بر «دولت یک دست» داشت و کمابیش همه اجزای حکومت از آن حمایت می کرد ولی با نگاهی به کارنامه آن دولت، می بینیم اندازه جمعیت شاغل در سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ عوض کردن بسیار ناچیزی داشته و تقریبا صفر درصد بوده هست. این ها کمبود ارز و ریال هم نداشتند و به طور نسبی در این دوره در مقایسه با هر دولت دیگری با امکانات ارزی بیشتری رو به رو بوده ایم. هنگامی که این امکانات بوده ولی شغلی ایجاد نشده، این یعنی با آمیزه ای از فساد گسترده و ناکارآمدی بیش از حد و وابسته شدن اقتصاد کشور رو به رو شده است ایم.

چین با ۳۱۰ میلیارد دلار ۲۲۶ میلیون شغل ایجاد کرد، ولی دولت قبل با ۶۰۰ میلیارد دلار هیچ!

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به بعضی وعده های نامزدها مبنی بر آوردن پول نفت سر سفره مردم تصریح کرد: این تجربه آوردن پول نفت سر سفره‌های مردم، یع

وی با اشاره به اینکه هنگامی که که ماجرای تحریم ها پیش آمد، واردات با تنگنا رو به رو شد، اظهار کرد: در این وقت بود که بحران ها خود را نشان داد. اگر دولتی به علم و برنامه بی اعتقاد باشد، کاری از پیش نمی برد. گزینش مسئولی که تا حدودی به علم و برنامه و قانون اعتقاد هست، در آینده کشور بسیار تاثیرگذار هست. معجزه اقتصادی بزرگ ربع نهایی قرن بیستم کشور چین بود و بیش از دو دهه توانستند عملکرد خوبی داشته باشند. دولت در این کشور بیشترین اهتمام را به خلق وقت های شغلی مولد تخصیص داده شده است داد. در فاصله سال های ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۶ دولت چین ۲۲۶ میلیون وقت شغلی ایجاد کرده هست. این رقم را از طریق ۳۱۰ میلیارد دلار ایجاد کردند. از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ در کشور عزیزمان ایران از محل فروش نفت و غیرنفت حدود ۶۰۰ میلیارد دلار به اقتصاد کشور تزریق شد ولی حاصل آن ایجاد اشتغال نزدیک به صفر بوده است.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اقتصاددانان از سال ۱۳۸۵ به این دولت یک دست که راه را بر انتقاد می بندد و همه در آن یک شکل سخن می گویند، هشدار دادند که این مسیر مسئله خواهد داشت. ما در مورد مسئولان دولت قبلی بدگمانی نمی کنیم. ولی این تجربه آوردن پول نفت سر سفره ها یعنی اینکه مردم را به مفت خوارگی عادت دهیم. هیچ کشوری در دنیا از طریق ترویج مفت خوارگی پیش نمی رود. هر کس به مردم این وعده را داد که متاسفانه در بین بعضی نامزدها در این خصوص مسابقه هم وجود دارد، اقدام صحیحی نیست. براساس آموزه های شهید بهشتی هر نوع برخورداری که انسان جهت آن زحمتی نکشد، حکم ربا را دارد. این افراد بر اساس گفته دکتر بهشتی در حال تلاش بر حاکم کردن مبتنی بر ربا هستند که این بر مبنای قرآن اعلان جنگ با خداست.

وعده آوردن پول نفت سر سفره مردم ترویج مفت‌خوارگی است / فرشاد مومنی

وی اظهار کرد: فضا باید به گونه ای باشد که مردم به خرد و اخلاق دعوت شوند تا از این طریق راه جهت گشایش کشور باز شود. حدود سه ماه پیش بخش هایی از ساختار قدرت در سوئیس به دولت پیشنهاد دادند که به طیفی از مردم ماهانه پرداخت نقدی داشته باشند. در این کشور چون جامعه مدنی زنده و دانشگاه هایی فعال حضور دارند، تعدادی از اساتید دانشگاه این ماجرا را پرپیامد توصیف کردند و دو ماه جهت بررسی آن وقت خواستند. براساس نظر آنان این سفله پروری بوده و اهانت به مردم است و باید از طریق مراجعه به آرای عمومی وظیفه آن روشن شود که نهایتا بیش از ۷۵ درصد مردم رای مخالف به آن دادند.

آن ها می دانند که دولت ماشین چاپ اسکناس بدون اعتبار نبوده و باید مشخص کند این پرداخت ها را از کجا می آورد. هیچکدام از کسانی که این وعده ها را در انتخابات می دهند، هرگز نمی گویند که می خواهند منابع آن را از کجا تامین کنند. دولت مجبور است جهت تامین این پول ها متوسل راه هایی شود که کیفیت زندگی مردم را کم کردن می دهد.

مومنی افزود: جهت اداره کشور حسن نیت مورد نیاز هست، ولی به هیچ وجه کافی نیست. هنگامی که که علم و موازین کارشناسی در دولت قبل کنار گذاشته شد، نتیجه آن این شد که در فاصله سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ براساس گزارش های همان دولت کسری بودجه خانوارها ۴.۵ برابر زیاد کردن یافت. حکمت آوردن پول نفت بر سر سفره این است که مردم مسئولیت نداشته و در آینده اقتصادی خود همکاری نداشته باشند. این مانند پذیرایی از ملت با سم است که ما این را تجربه کرده ایم. یکی از مشخصه های مومنان این است که از یک سوراخ دو مرتبه گزیده نشوند. اگر قرار باشد تنها نام ها عوض کردن کند ولی رویه همان باشد، مسایل تغییری نمی کند.

داوری مردم از نامزدهای انتخاباتی وعده ها نباشد

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه یکی از افتخارات بزرگ دوران جمهوری اسلامی این است که بیشترین سرمایه گذاری روی ارتقای دانایی شده است هست، یادآور شد: براساس شاخص های موجود هم اکنون اندازه جمعیت شاغل دارای تحصیلات عالی در کشور عزیزمان ایران بیش از ۵ برابر سال ۱۳۵۵ است و اندازه جمعیت بی سواد شاغل بیش از ۸۰ درصد کم کردن داشته هست.

پس انتظاری که امروز از جامعه کشور عزیزمان ایران می رود این است که در داوری خود متر و معیار وعده ها را قرار ندهد. پرسش باید این باشد که این وعده ها باید چگونه محقق شود. باید برنامه ای که ارایه می شود در معرض کارشناسی قرار گیرد. در دولت قبل گزارشی داده شد که شدت مصرف انرژی در کشور عزیزمان ایران بسیار بالاست. دولت پیش ادعا کرد که این امر را اصلاح می کند و راه آن ها این بود که قیمت حامل های انرژی را به صورت جهشی زیاد کردن دهند.

وی تاکید کرد: این ها فکر می کردند علت مصرف اوج در مردم کشور عزیزمان ایران ارزانی قیمت حامل هاست. اگر ما در کشور عزیزمان ایران خودروهایی تولید کنیم که ۲.۵ برابر خودروهای دنیا مصرف دارد، راه حل این امر سرمایه گذاری در توسعه و ارتقای کیفیت خودروهای ساخت داخل هست. هنگامی که مسئله در قسمت عرضه اقتصاد هست، دستکاری تقاضا مساله را حل نمی کند. همان وقت ما بیانیه ای صادر کردیم و گفتیم گزارشات وزارت نیرو بیان می کند که روزانه معادل یک میلیون بشکه نفت خام در مراحل تولید، انتقال و عرضه حامل های انرژی هدر می رود که این تماما در اختیار دولت هست. نتیجه این شد که کشور همه هزینه های این ماجرا را پرداخت کرد و مصرف حامل های انرژی کم کردن پیدا نکرد. بخش قابل ملاحظه ای از مردم نیز به افلاس افتادند. با این حال مساله به اینجا ختم نشد.

مومنی با اشاره به تاثیر این خطاها در دولت گذشته گفت: این خطای فاحش بی سابقه ترین هزینه های انسانی، اجتماعی و محیط زیستی را به کشور عزیزمان ایران تحمیل می کند. مدیر جمهوری همان دولت در تلویزیون گفت که در گذشته خیلی ها می درخواست کردند این اقدام را انجام دهند ولی دلیری نداشتند ولی من دارم. ولی ما اعتقاد داشتیم این ماجرا، ماجرای علم در برابر غیرعلم بود نه دلیری در برابر ترس.

این پدیده یک مرتبه پیشتر در ۱۹۷۰ میلادی رخ داد. به فاصله ۵ سال بعد از جهش قیمت نفت پرسشها زیست محیطی کشورهای در حال توسعه از منظر جنگل زدایی و بیابان زایی زیاد کردن داشته هست. چون با زیاد کردن قیمت سوخت های فسیلی، روستاییان و کسانی که قدرت خرید آن را نداشتند، درخت و بوته را به عنوان سوخت استفاده کردند. در مناطق روستایی ما جلوه های دلواپس کننده ای از فقر بود و با زیاد کردن ۵۵۰ درصدی قیمت حامل ها روستاییان نیز به این سمت رفتند. براساس گزارش جهاد کشاورزی در آن زمان، دی ماه ۱۳۸۹ که شروع عملیات زیاد کردن قیمت حامل ها بود تا مهر ۱۳۹۲، میزان مصرف هیزم در کشور ۶۰ درصد زیاد کردن داشت و میزان بوته کنی صددرصد رشد داشته است.

وی اظهار کرد: شبیه این مساله در ماجرای زیاد کردن درصد جمعیتی بود که از ناحیه هزینه های کمرشکن درمان به زیر خط فقر رفتند. یک دوره ۲۰ ساله از سال ۶۸ را ما بررسی کردیم و دیدیم زیاد کردن سطح عمومی قیمت ها ۳۰.۵ برابر بوده هست. مطالعه ما نشان داد در همین دوره ۲۰ ساله هزینه خدمات سلامت ۷۱ برابر شده است هست. تصویر العمل بخش سلامت به سیاست ها تورم زا بسیار شدید بود و در سطح بعدی خدمات تفریح و تحصیل بود که ۵۴ برابر رشد داشت و مواد خوراکی و غذایی در همین دوره ۴۴ برابر شده است بود. بر همین اساس ما ارایه سیاست های تورم زا در همه این حیطه ها دچار بحران شدیم. این اشتباهات فاحش هزینه های فاحشی داشت.

نسبت هزینه های درمان در سال های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ به ۵ برابر رسید

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: از سال ۱۳۵۳ به بعد همواره در کشور عزیزمان ایران تورم دو رقمی داشته ایم که فقط سه مقطع از این وقت مستثنی هست. آثار این امر در سلامت تا سال ۱۳۸۸ به ازای هر سال، یک درصد جمعیت در کشور عزیزمان ایران از ناحیه هزینه های کمرشکن درمان به زیر خط فقر رفتند. در سال ۱۳۹۲ وزارت بهداشت گزارشی انتشار داده است که نشان می داد این نسبت از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ به ۵ برابر رسیده هست. این طرح تحول سلامت در تصویر العمل به این شرایط بود. طرح تحول سلامت جامع الاطراف نبود ولی این طرح به جهت شرایط اضطراری بود که باید این اقدام صورت می گرفت.

مومنی خاطرنشان کرد: متر و معیار ما باید این باشد که چه کسی محتاط تر سخن می گوید. متر و معیار دیگر ما باید این باشد که باید برنامه ادعاها را نیز بخواهیم. اگر کسی بگوید کاری می کنم ولی برنامه ای ارایه نکند، نمی توان برنامه وی را کارشناسی کرد. مبارزه انتخاباتی مبارزه حق و باطل نبوده بلکه مبارزه شایستگی هاست. هر وقت در تاریخ علم و دین منزلت عقل کم کردن یافت، انحطاط می شود. دولت قبل بدهی های زیادی را ایجاد کرد که سر رسید آن در این دولت بود.

واژه های کلیدی: ایران | اقتصاد | اقتصاد | برنامه | اقتصادی | دانشگاه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs